Zajímá Vás něco?

Ozvěte se nám.

Informovat se můžete na čísle +420 604 675 156,
nebo nám napište zprávu. 

Fotka s milionovou hodnotou


Aleš Durďák

marketingový specialista


Ve školním roce 2016/2017 jsme pro klienta, Integrovanou střední školu Centrum odborné přípravy a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí, připravovali kampaň s jednoduchým zadáním. Vytvořit ke konci kalendářního roku kampaň, která obecně škole přinese pozitivní publicitu a povědomí o vytipovaném oboru.

Řešení

Pro kampaň jsme si vytipovali předvánoční období. První souvislost, která nás napadla spočívala v tvorbě soutěže, spojující výhru v podobě Vánočního cukroví, které by bylo vyhotoveno přímo od studentů oboru cukrář. K tomuto účelu jsme ke třem fotografiím vyhotovili grafické zpracování, které do soutěže lákalo. Cílem byla interakce od uživatelů Facebooku, kteří měli v rámci soutěže za úkol sdílet fotografii na svém profilu a přidat k ní vzkaz “vánoční cukroví”.

Na co jsme spoléhali

Především jsme věřili v to, že vyhrát napečené cukrovi má pro všechny během předvánočního stresu mnohem větší hodnotu než například výhra iPhonu, který byl mimochodem jednou alternativ na výhru, o které jsme přemýšleli.

Viralita příspěvků byla tak obrovská, že u jedné ze tří fotografií byl počet sdílení 2433x. Příspěvky se šiříly z Moravskoslezského kraj také do Jihomoravského a Zlínského kraje. Náklady na soutěž byly minimální. Věcné ceny v podobě balíčků s cukrovím si škola vyhotovila z vlastních prostředků. Částka byla investována do reklamy na Facebooku na počátku kampaně, na následné virální šíření již nebyla investice potřebná.

Fotka s největší viralitou na Facebooku, která byla 2433x sdílena.

Užitečné postřehy 

Vytipování času

Načasování kampaně je klíčový kriteriem jejího úspěchu. Pracujte tedy se školním i kalendářním rokem současně a hledejte průsečíky. Například spojit soutěž, jež bude vázána na Den otevřených dveří školy.


Aktivní zapojení veřejnosti

Veřejnost  je silným pojítkem, díky kterému můžete na sociálních sítích dosáhnout opravdu vysoké publicity. Formou soutěže však musíte objevit motivační prvek, který ji přiměje k proaktivitě. V našem případě bylo Vánoční cukroví něco, co by chtěl získat opravdu každý. A díky této motivaci pak následně lidé sdíleli naše tři fotografie.


Aktivní zapojení žáků

Zapojení žáků do kampaně je možné ze dvou hledisek. Zapojit žáka a tedy i propagovat konkrétní obor na základě spojení soutěže a výhry, která je s daným oborem spojená. proaktivního týmu, o němž si můžete přečíst v článku Trendy ve školství 2017.


Autentičnost

Dle několika kampaní se nám potvrdilo, že autentické fotky mají mnohem vyšší sledovanost, než-li fotky stažené z fotobanky. U autentických fotek totiž existuje vyšší šance, že hlavního aktéra na obrázku budou sdílet jeho vrstevníci na sociálních sítích.


Věcný dar není stěžejní

Rozhodně není pravidlem, že čím dražší cenu do soutěže dáte, tím více lidí se do ní zapojí. Mnohem důležitější je pracovat s vytipovaným termínem a poptávkou, která by mohla veřejnost v daný čas zajímat. V našem případě to bylo již zmiňované Vánoční cukroví.

Diskuse k článku