Obsah stránky zarovnaný doprostřed a po stranách prázdné místo. Klasický koncept webu, který všichni dobře známe. Postupně ale přecházíme k webům využívajícím celou obrazovku (full-screen website). Proč tomu tak je?

Úzký pás textu s několika obrázky umístěný uprostřed obrazovky - to je zaběhlý koncept, který pramení z dob, kdy byly rozšířenější monitory s poměrem stran 4:3 a nebylo potřeba web optimalizovat pro mobilní zařízení. Dnes jsou rozšířenější širokoúhlé formáty 16:9 nebo 8:5, což vytváří na obrazovce více prostoru a stejně jako pro menší zařízení (tablety, mobilní telefony) je potřeba i pro ty větší vzhled webu přizpůsobit.

Jednoduše roztáhnout web přes celou šířku displeje není zpravidla vhodné řešení. Řádky textu bývají pak příliš dlouhé, což na první pohled působí nepřirozeně a zhoršuje to čitelnost kvůli velké vzdálenosti, kterou musí oči při čtení přeskočit na nový řádek.

Stále častěji proto využíváme kreativní rozmístění prvků webu tak, aby dávaly smysl a vhodně se zobrazovaly v obou případech. Zároveň také využívají maximum prostoru zobrazovací plochy zařízení. Příklady použití můžete vidět v galerii obrázků tohoto článku. Snímky obrazovky pochází z těchto našich referenčních projektů:


BUPOR

Značka Palnas

ASSCO recycling / RPG recycling